Altın Sahiplerine Kritik Uyarı: “Yarına Kadar Mutlaka Bunu Yapın! Bir Daha Fırsatınız Olmayacak”

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri sabit bırakması ve güvercin tonda açıklamalar yapması, emtia piyasalarında büyük bir fiyat yükselişine neden olurken, altın yatırımcısını tedirgin edecek haber İslam Memiş’ten geldi.

Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan Memiş, altın fiyatlarında büyük bir yükseliş yaşanacağını belirtse de, içerisine girdiğimiz hafta itibarıyla ani satışların gelebileceğini belirterek yatırımcıya “Hazırlığa başlayın” uyarısında bulundu.

Teknik düzenlemelerde milyar dolarlık aktörler tarafından küçük yatırımcının tuzağa düşürülmeye çalışılacağını belirten Memiş, varlıklarını kaybetmek istemeyenlerin mutlaka uyması gereken tavsiyeleri şu ifadelerle açıkladı:

“2024 yılı için beklentimiz 2350 dolar seviyesi ons tarafında. Gram altın/TL fiyatlarında ise her hafta yeni bir rekor tazeleniyor. Cuma günü 1977 lira seviyesine kadar yükselerek tarihi zirvesini gördü. Yıla 1115 lira seviyelerinden başlayan gram altın, fiziki tarafta 1977 liraya kadar yükselerek yine 2023 yılının şampiyonu oldu. Bu yıl en fazla kazandıran yatırım aracı altın olarak dikkat çekti.

ALTIN SAHİPLERİNE KURULAN TUZAĞI AÇIKLADI

Altın kazandırmaya devam edecek olsa da, son dönemde yaşanan yükselişin ardından sert bir kar satışı yaşanabilir. Özellikle milyar dolarlık fon sahiplerinin bu günlerde altın almayı düşündüğünü dikkate alırsanız, ucuza alım yapabilmek için piyasaları manipüle etme yoluna gideceklerdir.

Bir başka deyişle balinalar, sizlerin yani küçük yatırımcının elindekini bedavaya almak için sizi fare kapanına çekecek. Bu yüzden elinde altın bulunduranlar paniğe kapılarak satış yapmamalı. Kimseyi sırtınızdan geçindirmeyin ve varlıklarınızı, çok ucuza satılığa çıkarmayın.

GRAM ALTIN 2024 YILINDA REKOR ÜZERİNE REKOR KIRACAK

Yine 2024 yılında her ay düzenli olarak rekor tazeleyen bir gram altın karşımızda olacak. 2024 yılındaki 2700 lira seviyesiyle alakalı beklentim devam ediyor. Özellikle gram altın yatırımcısı 2000 liranın altındaki rakamsal değerli alım fırsatını çevirebilir. Elinde altın bulunduran yatırımcı ise satmak için acele etmemeli.

Gram altın fiyatları şu anda 1960-1970 lira aralığında. Bu yükselişler yine devam edecek. Gümüş tarafında da bu hafta güzel performanslar gördük. Son yükselişlerin ardından 2024 yılındaki beklentimiz 30 doların üzerine çıktı. Ons gümüş bu hafta 24 doların üzerine çıkarak yatırımcısının yüzünü güldürdü.

YARIN MUTLAKA HAZIRLIKLARINIZI TAMAMLAYIN

İçerisine girdiğimiz hafta hem yapılacak asgari ücret görüşmeleri açısından hem de TCMB’nin faiz kararı nedeniyle oldukça önemli. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), görünen o ki son bir 250 baz puanlık faiz artırımına gidecek ve bekleyecek. Politika faizleri uzun bir süre ya yüzde 42.5 seviyesinde ya da 45 seviyesinde bekletilir ve yaz aylarının ardından Merkez Bankası’nda da faiz indirim serisi başlar diye düşünüyorum.

Bu nedenle altın tarafında yaşanacak yükselişlerin çift taraftan destek alacağını düşünmek gerekir. Bir yandan Fed’in faiz indirimine hazırlanması altın fiyatlarında sert yükseliş etkisi yaratırken, diğer taraftan da dolar kurunun yukarı yönlü hareket edecek olması gram altın fiyatlarında çift koldan destek alınmasına yol açacaktır.

Bu yükselişler yeni yıla kalmadan, gelecek hafta itibarıyla da yaşanabilir bu yüzden pişman olmamak için altın tarafında pozisyonları kapatmak ve bekleyişe geçmek gerekiyor. Bana sorarsanız orta ve uzun vadede 2000 liranın altında alınabilecek her türlü gram altın ucuz kaçacaktır.

“BİR DAHA FIRSATINIZ OLMAYACAK”

Altın tarafında en dikkat çeken gelişme, düşüşlerin kademeli olarak gerçekleşmesine karşın yükselişlerin dakikalar içerisinde tamamlanması şeklinde. Bu yüzden ben bekleyeyim, yükselişe geçince alım yaparım düşüncesini unutun. Altın tarafında yükseliş öncesi pozisyon almazsanız, bir daha alım fırsatınız olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir