Yaban hayvanlarının beslenmek risk oluşturuyor

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, yaban hayvanlarının beslenmesinin hem insanlar hem de hayvanlar için risk oluşturduğu uyarısında bulundu.

Kılıç, yaban hayvanlarının doğası gereği insanlardan uzak durduğunu belirterek, “İş makinesi, gürültü, büyük yapılar ve trafik gibi etkenler hayvanları ürkütür ve kaçırır. Onların yaşam alanlarına girdiğimizde ne yapacaklarını bilemiyorlar” dedi.

Kılıç, köylerde ve şehir merkezlerinde yiyecek arayan hayvanlara denk gelinmesinin sürpriz olmadığını aksine yaban hayatı varlığının Türkiye’nin biyolojik zenginliğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Kılıç, insanların yaban hayvanlarının doğal yaşam alanına çeşitli faktörlerle dahil olduğunu belirterek, “Hayvanlar yiyecek aramak zorunda ve belirli bir alanda dolaşıp avlanmaları da gerekiyor. Ayılar, özellikle gece saatlerinde Doğu Anadolu’daki kenar semtlerdeki çöplüklere gelebiliyor. Yaban hayvanları genellikle şehir çöplüklerinde karşımıza çıkıyor çünkü orada rahatlıkla yiyecek bulabiliyorlar” diye konuştu.

Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerinin özellikle kar örtüsünün bulunduğu dönemlerde hayvanların beslenmesi için uygun alanlara yiyecek bıraktığını hatırlatarak, yaban hayvanlarının vatandaşlar tarafından beslenmesiyle bazı olumsuz durumlar yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Kılıç, “Hayvanların da insanlar gibi kendilerine özgü bakterileri ve virüsleri var. Covid-19 salgınının ortaya çıkışıyla ilgili görüşlerden biri de yarasaların kimi ülkelerde yenmesiyle ilgili.

Yarasalarda bu virüs var ve bununla yaşayabiliyorlar ama bu virüs insanlara geçtiğinde milyonlarca kişi hayatını kaybetti. Bu potansiyel bütün yabani hayvanlar için geçerli. Bizdeki hastalıklar onlara, onlardaki hastalıklar da bizlere geçtiğinde ve bu salgın boyutuna geldiğinde yıkım oluyor” dedi.

Kılıç, çöpleri karıştırarak yemek arayan yaban hayvanı görüldüğünde yiyecek verilmemesi gerektiğini, bu durumun hayvanın, insana alışmasını kolaylaştırarak yiyecek arama dürtüsünü köreltebileceğini dile getirdi.

Kılıç, “Ekmek ve yemek kırıntıları da hayvanların biyolojisine uygun olmayabilir. Doğal yaşam alanı dışında denk gelinen bir yaban hayvanının belediye, jandarma veya polis ekiplerinin yönlendireceği ekipler aracılığıyla doğal ortamına bırakılması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü anlatan Kılıç, hayvanların şehirlere inmesini engellemenin bir yolu olmadığını vurguladı” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x