İstifalarla Çalkalanan İYİ Parti’de ‘132 Milyon Nerede?’ Krizi: Meral Akşener Hesapları İnceletiyordu

İYİ Parti’de son dönemde üst üste istifalar görülürken, ‘132 milyon’ kriziyle yeniden odak noktası oldu.

Parti kasasının 16 milyon TL ekside olması iddiasıyla konuşulan İYİ Parti’de Genel Başkan Meral Akşener’in Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın banka hesaplarını incelettiği iddiaları ortalığı karıştırdı.

Ümit Dikbayır’ın ‘Vay efendim bu parayı Genel Başkan yedi’ cümlesini içerek açıklamasında Akşener’e parti içi tüm kulis bilgilerini verdiği iddiaları da yeni tartışmalar yarattı. 

Akşener’in aynı zamanda akrabası da olan Dikbayır İYİ Parti Mali İşler Başkanlığı görevinden alınarak yerine getirilen Cem Özdemir getirilmişti. Özdemir’in parti kasasında 16 milyon liranın eksik olduğunu açıklaması Ümit Dikbayır’dan tepki görmüştü.

Dikbayır, “partiye bıraktığım para 10 Ocak’a kadar rahat yeter” derken, “çalışanlara zam yapmamak” için Özdemir’in bu söylemde bulunduğunu iddia etti.

Meral Akşener’in de adının karıştığı ‘132 milyon lira’ iddialarına karşı Dikbayır, Sözcü’den Saygı Öztürk’e açıklama yaptı.

Dikbayır, 26 Haziran’da yapılan kongre sonrası kasada 132 milyon lira olduğunu, yeni yönetimin milletvekillerinde değişen miktarlarda yardım talep etmesiyle milletvekillerinin, ‘Partinin parası mı yok, bizden para istendi?’ söylemleri üzerine iddiaların ortaya atıldığını belirtti.

10 Ocak 2024’te partilerin Hazine’den alacağı yardıma dek kasadaki paranın rahat yeteceğini söyleyen Dikbayır, yerine gelenlerin “Kasamız eksi 16 milyon lirada” söyleminin Genel Başkan’a kadar gittiğini ileri sürdü.

Söylemlerin 10 Ocak tarihinde 16 milyon eksi demek olduğunu belirten Ümit Dikbayır, bu söylemin ‘Çalışanlara zam yapmamak için’ olduğunu ileri sürdü.

Dikbayır, bu iddiaların sonuçlanmaması halinde kendisinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ederek, hakkını sonuna kadar savunacağını söyledi.

Parti içi ilişkilere dair, Meral Akşener’e dedikodu götüren 3-4 kişinin olduğunu iddia eden Dikbayır, hesaplarının inceletildiği iddialarını da yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x